P1060399

BAJECZKI Z KRATECZKI 

wideo, obiekty 2013- 2014.

Praca powstała podczas spotkań skazanych z artystką na oddziale zamkniętym w Areszcie Śledczym Warszawa Grochów.

Osadzone wymyślały i pisały bajki o sobie, tworzyły maski mające za zadanie je charakteryzować a następnie opowiadały lub czytały własną bajkę we własnej masce, dodając wybrany przez siebie sposób ekspresji.

W efekcie powstało nagranie, w którym skazane kobiety w wykonanych przez siebie maskach opowiadają bajki o sobie.

Praca była prezentowana : wystawa zbiorowa „Sztuka na Zamku” Galeria Kordegarda, Warszawa, 2014, wystawa indywidualna „Dziewczyny z Zamku” CSW Zamek Ujazdowski Project Room, Warszawa, 2014

Projekt powstał we współpracy z Fundacją Dom Kultury

 

„FAIRy tales from behind bars”

Video, objects, 2013–2014.

This work is a result of the artist’s meetings with the inmates from the maximum-security ward of the Warsaw-Grochów Jail. “Art at the Castle” group exhibition, Kordegarda Gallery, Warsaw, 2014.

This work was created during the workshops attended by the inmates from the maximum-security ward of the Warsaw-Grochów jail. The convicts made up fairy tales about themselves and masks that characterised them.

The project resulted in a video, where, wearing their own masks, the inmates tell the fairy tales about themselves to the camera.

P1060393

(…) Eliza Proszczuk. Postanowiła, że zrobi z nimi maski, mogące je charakteryzować – swoisty autoportret lub przedstawienie marzeń o sobie, w których później mogłyby opowiadać napisane przez siebie bajki. – Chciałam odrealnić sytuację i przez to sprawić, żeby przestały zastanawiać się gdzie są i co należy zrobić – zaznacza artystka.

Tak powstał video-art, w którym kobiety z aresztu zmieniają się w aktorki, zakładają maski i opowiadają bajki o sobie – w wybranym przez siebie sposobie ekspresji, o pałacach, wyjściu na bal z Leonardo Di Caprio ale i o szarzyźnie dnia, gdy leży się na kanapie, ogląda nudną telewizję i je pizzę.

Rzeczpospolita, Borkowska Edyta